poniedziałek, 24 marca 2014

Wyjaśniamy, jakie są przyczyny bólu zatok


Ból zatok często nam towarzyszy podczas przeziębień. Gorzej, jeśli po ich wyleczeniu nie ustępuje lub po prostu pojawia się "samoistnie". Jakie mogą być tego przyczyny? O tym właśnie w tym wpisie.

Na początku jednak warto zwrócić uwagę na to, że zatoki dzielą się na czołowe, szczękowe i sitowe. O miejscach, w których występują zatoki czołowe i szczękowe mówi sama nazwa. Zatoki sitowe z kolei znajdują się w kącikach oczu od strony nosa.

A teraz już o samych przyczynach...
Jeśli zatoki bolą Cię, mimo że nie uważasz się już za przeziębionego / przeziębioną, to najczęściej... źle uważasz i przeziębienie wcale nie jest jeszcze do końca zaleczone. A więc, zanim zaczniesz małą panikę, najlepiej odczekaj jeszcze chwile, aż będziesz już całkiem pewien / pewna, że ogólne przeziębienie ustąpiło, bo to ono jest najczęstszą przyczyną bólu zatok.

Ponadto, ból zatok może być spowodowany stanem zapalnym. Na przykład stanem zapalnym zęba, który powoduje ból w zatoce szczękowej.

Co ciekawe, na ból zatok wpływa również środowisko. Jego zanieczyszczenie jest częstym powodem przewlekłego bólu zatok.

Przyczyną mogą być też między innymi różnego rodzaju alergie, indywidualna anatomiczna budowa gardła, indywidualna anatomiczna budowa migdałków lub cofanie się kwaśnej, przetrawionej już treści żołądkowej do przełyku. To ostatnie często powodowane jest problemami z dolnym zwieraczem przełyku.

Mój dziadek z kolei uważa (z cyklu: mądrości ludowe), że "jak nie będziesz chodzić w czapce, to na starość będą cie ciągle zatoki boleć".

Na marginesie...
Rzadko kiedy można jedynie na podstawie wywiadu środowiskowego zdiagnozować przyczynę bólu zatok. Najczęściej potrzebna jest cała seria badań diagnostycznych. Dopiero one zapewniają dokładne poznanie przyczyny. A, jak wiadomo, poznanie przyczyny, jest jednym z kluczy do prawidłowego leczenia.

*

O sposobach leczenia bólu zatok tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz